SKN Biologów
Studenckie Koło Naukowe Biologów powstało wkrótce po utworzeniu Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS (obecna nazwa: Wydział Biologii i Biotechnologii). Koło liczy ponad 24 członków, a jego opiekunem naukowym jest dr hab. Rafał Gosik.
W ramach SKNB istnieją cztery sekcje: ornitologiczna, teriologiczna, entomologiczna i botaniczna.
SKNB powstało z myślą o studentach pragnących rozwinąć i precyzować swoje zainteresowania. Członkowie SKNB uczestniczą w życiu Uniwersytetu poprzez udział w Festiwalach Nauki. Nabywają w ten sposób umiejętność autoprezentacji, pracy ze słuchaczami i przekazywania wiedzy w sposób interesujący. W ramach nauki i propagowania wiedzy studenci SKBN realizują wykłady i organizują spotkania z młodzieżą licealną i szkolną.
SKN Biochemików
Studenckie Koło Naukowe Biochemików powstało w 1967 roku przy Zakładzie Biochemii. Koło liczy około 20 członków. Opiekunem jest dr hab. Krzysztof Grzywnowicz.
Członkowie Koła biorą udział w pracach doświadczalnych prowadzonych w laboratoriach Zakładu, w ogólnopolskich seminariach studenckich kół naukowych, w letnich obozach naukowych. Wyniki badań eksperymentalnych studentów są prezentowane w formie posterów i artykułów w materiałach zjazdowych.
Koło bierze udział w studenckich programach badawczych: bioróżnorodność grzybów, biochemia grzybów entomopatogennych i grzybów rozkładających drewno, biochemia grzybów ze środowisk antropogennych, bioluminescencja grzybów, odporność grzybów na stres.
Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów „Mikron” powstało w 1988 roku i od tego czasu działa przy Zakładzie Biochemii UMCS. Opiekunem SKN jest dr Magdalena Jaszek.
Główne cele działalności Koła Biotechnologów to pobudzanie pasji naukowych studentów, rozwijanie zainteresowań oraz zgłębianie i poszerzanie wiedzy z zakresu biochemii i biotechnologii, promowanie uczelni oraz dorobku naukowego studentów poprzez udział w różnych seminariach naukowych krajowych i zagranicznych, kształtowanie umiejętności wystąpień publicznych, które są wykorzystywane np. na seminariach licencjackich i magisterskich, wykształcenie umiejętności prawidłowego planowania eksperymentów oraz opracowywania wyników badań w formie gotowej do publikacji.
SKN Neurobiologów
Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów działa w Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS przy Zakładzie Fizjologii Zwierząt. Powstało ono w maju 2014 roku. Opiekunem koła jest dr Dorota Nieoczym.
SKNN ma charakter interdyscyplinarny. Zainteresowania członków koła obejmują różne aspekty funkcjonowania mózgu, zarówno fizjologiczne jak i psychologiczne. Główne cele i zadania SKNN to pogłębianie wiedzy neurobiologicznej oraz rozwijanie zainteresowań neurobiologicznych członków Koła, przygotowywanie członków Koła do pracy naukowej poprzez udział w realizacji projektów badawczych oraz poznawanie i doskonalenie metod badawczych stosowanych w neurobiologii.
Na uwagę zasługuje fakt, iż udział członków Koła w Pikniku Naukowym, który został zorganizowany w ramach XI Lubelskiego Festiwalu Nauki (2014 r.), został nagrodzony wyróżnieniem w kategorii Najlepszy Debiut.
SKN Mikrobiologów "Bakcyl"
Studenckie Koło Naukowe Mikrobiologów, działające przy Zakładzie Genetyki i Mikrobiologii, zostało powołane w 1968 roku i po dłuższej przerwie reaktywowane w 1997 roku. Obecnie liczy kilkunastu członków. Opiekunami naukowymi Koła są mgr Katarzyna Zamłyńska i mgr Piotr Koper. Działalność Koła koncentruje się na zagadnieniach współczesnej mikrobiologii, biologii molekularnej i biotechnologii. Główne zadania i cele stawiane sobie przez Koło to rozwijanie zainteresowań studentów w zakresie mikrobiologii, współudział w badaniach prowadzonych przez pracowników naukowych, integracja studentów.
Członkowie Koła zaangażowani są również w organizację cyklicznych wydarzeń popularyzujących wiedzę biologiczną i promujących Wydział takich jak: Noc Biologów, Dni Otwarte UMCS, warsztaty DNA – Encyklopedia Życia czy też Lubelski Festiwal Nauki.
SK Fotografii Przyrodniczej
Studenckie Koło Fotografii Przyrodniczej powstało przy Zakładzie Ochrony Przyrody i zrzesza studentów zainteresowanych fotografią. Opiekunem naukowym jest dr hab. Marek Kucharczyk.
Wśród przedsięwzięć Koła znaleźć można organizację plenerów oraz wystaw, udział w prelekcjach i prezentacjach znanych fotografów z okręgu oraz współpracę ze Związkiem Polskich Fotografów Przyrody. Miejscem regularnych wystaw prac członków Koła jest hall w budynku Instytutu Mikrobiologii i Biotechnologii zwany „Galerią pod Palmą”. Koło prezentowało swoje prace również w ACK UMCS „Chatka Żaka”. Liczne obozy fotograficzno-terenowe zwiększają umiejętności praktyczne członków Koła.
Rezultat działań SKFP można oglądać na stronie: